Facebook YouTube Instagram

Ani mezi pediatry nejsou vždy dostatečně rozšířeny informace o tom, jaké služby je možné využít

28. srpna 2019

Rozhovor s dětskou lékařkou Janou Kaprovou

 

Pan doktorko, kolik dětí máte jako pražský pediatr v péči?

Ve své ordinaci v Praze 10, kde pracuji společně s další kolegyní-lékařkou, máme v péči něco přes 850 dětí ve věku od 0 do 19 let. Jsme běžné zařízení, jmenujeme se Malé zdraví.

To číslo dětských pacientů se mi zdá vysoké, nebo tomu tak není?

Není, je to normální a spíše menší číslo. Běžné je mít v péči kolem tisícovky dětí. Ale hodně to závisí na tom, jak si to který pediatr nastaví. Jsou „machři“, kteří se starají i o dva a půl tisíce dětí, ale myslím, že v takovém počtu už péče nemůže být tak kvalitní.

Máte v péči i nějaké děti se sluchovým postižením?

Ano, mám v péči nedoslýchavé dítě, s lehkou ztrátou sluchu a také dva neslyšící sourozence, chlapce.

Jak s nimi komunikujete?

Kluci chodí s maminkou, která je také neslyšící. S maminkou na dálku komunikujeme přes SMS nebo e-mailem a osobně pak mluvenou řečí, protože velmi dobře odezírá i mluví. Kluci znakují a maminka jim tlumočí. S touto rodinou jsem nikdy neměla komunikační problém.

Odhalila jste někdy ve vaší ordinaci sluchovou vadu u dítěte?

Ještě jsme nezachytili miminko, u kterého bychom odhalili sluchovou vadu. Děti, o kterých jsem mluvila, k nám přišli již diagnostikované.

Dítě u pediatra - Ilustrační foto

Kdy běžně u miminek vyšetřujete sluch a jak?

Vyšetření provádíme my, lékařky, ve čtyřech měsících věku. Máme zvukové hračky, zvonečky, pískátka, chrastítka. Zkoušíme je u každého ouška zvlášť, zda se za nimi dítě ohlédne. V tomto věku by již dítě mělo být schopno zacílit na zvuk a podívat se za ním. Je to součást běžné preventivní prohlídky kojence.

Jak postupujete, když máte pocit, že reakce dítěte nejsou úplně průkazné?

Nejčastěji si pozveme děťátko brzy znovu, přibližně za 14 dní, a vyšetření opakujeme. Pokud přetrvává podezření, že by sluch nemusel být v pořádku, odesíláme dítě do ambulance ORL v místě bydliště. My máme v okolí ambulanci A-Z ORL, kde dělají kojencům vyšetření pomocí otoakustických emisí. Pokud se jim něco nezdá, odešlou je na vyšší pracoviště na vyšetření evokovaných potenciálů.  

Jaké informace o sluchu kojence máte běžně k dispozici již z porodnice?

Každou propouštěcí zprávu o novorozenci kontrolujeme i s ohledem na vyšetření otoakustických emisí. V současné době již porodnice mají formuláře, kde je vše, co by ve zprávě o novorozenci mělo být, včetně OAE.

Stane se, že vyšetření otoakustických emisí v porodnici neproběhne?

Ano, jeden čas chodily maminky s tím, že v porodnici měli rozbitý přístroj na měření OAE. Ale běžně všechny pražské i přípražské porodnice, odkud k nám chodí děti, toto vyšetření mají k dispozici. Pokud se mimořádně stane, že děťátko z nějakého důvodu vyšetření nemá, odesíláme ho na obvodní ORL. Někdy dorazí miminko z porodnice s tím, že má vyšetření na jedné straně nevýbavné, a je už objednáno na konkrétní pracoviště na přešetření. Pak ho odesíláme samozřejmě tam.

Paní doktorko, co když k vám přijde maminka s podezřením, že její děťátko špatně slyší? Věnujete jejím obavám pozornost, i když jde třeba o dvouměsíční miminko?

Když přijde maminka s podezřením, vždy jí věnuji pozornost a odesílám dítě na vyšetření na ORL. A je mi jedno, o jak staré dítě jde.

Znáte Centrum pro dětský sluch Tamtam? Víte, čím se zabývá?

Ano, znám protože jsem dříve pracovala v Centru komplexní péče v Motole, kam docházejí rodiče s dětmi s různým postižením, často kombinovaným. Odtud znám nejenom Tamtam, ale i ranou péči EDA a služby Diakonie, které pomáhají dětem se zrakovým postižením. Myslím, že je skvělé, že taková pomoc existuje. Rodiče nejsou vždy schopni si pomoci sami. A také dohledat si potřebné informace. Cítím, že i mezi pediatry nejsou vždy dostatečně rozšířeny informace o tom, jaké služby je možné využívat. Třeba s ohledem na dětský autismus... Existuje časný screening autismu v 18 měsících věku, ale když dítě diagnostikujete, nevíte pak, kam s ním. Kdo by se ho měl ujmout? Všechna centra jsou přetížená. Rodiče si pak někoho pokoutně seženou… Těchto služeb je stále nedostatek. Chtělo by to rozšířit tolik záslužnou síť podpůrných organizací!

MUDr. Jana Kaprová, Ph.D., nastoupila po ukončení studia všeobecného lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze jako sekundární lékař a postgraduální student na Pediatrické klinice Fakultní nemocnice v Motole. Ve spolupráci s Erasmus University of Rotterdam obhájila doktorandskou práci, následně složila atestaci z dětského lékařství. Krátce působila v Centru komplexní péče při Pediatrické klinice FN v Motole, které se zabývá péčí o děti s komplexním postižením. V současnosti pracuje jako praktický lékař pro děti a dorost v pražské Hostivaři. fotografie MUDr. Kaprova

Připravila: Lucie Křesťanová, šéfredaktorka magazínu Dětský sluch

Fotografie: Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.