vzpomíná paní Jana, maminka těžce nedoslýchavé Anežky a dalších 10 dětí
Dopady stresu na sluch (nejen) v hudebním průmyslu
18. října 2024Jaké jsou dopady hluku a stresu na naše zdraví?
Kanadský audiolog Marshall Chasin, Aud v tomto článku vysvětluje, jaký může mít stres dopad na sluch. Je všeobecně známé, že se sluch může výrazně zhoršit, pokud posloucháme hlasitou hudbu. Ztrátu sluchu ale může způsobit i stres. To znamená, že hudebníci, jejichž práce přináší specifickou zátěž na fyzické i duševní zdraví, jsou ohroženi dvojnásobně. Negativní dopady stresu i poslechu hlasité hudby se ale mohou týkat kohokoliv.
V 60. letech byly novinové články plné titulků typu „Stres je velký zabiják“. Vědci tehdy referovali o zhoubných účincích stresu na srdce, játra a ledviny, ale postupem času jsme se dozvěděli i o „jemnějších“ dopadech stresu na naše tělo 3. Řada dobře zpracovaných studií prokázala zvýšení úrovně tzv. dočasného posunu sluchového prahu (Temporary Threshold Shift, TTS) u lidí, kteří byli vystavováni stresu nejrůznějšími způsoby 5-6.
Ve dvou odborných článcích 7-8 z roku 2009 a 2010 autoři popisují, jak může mít stres „jemnější” dopady na sluchové ústrojí. Autoři tyto dopady označují jako tzv. gliální excitotoxicitu a identifikovali ji jako otok vláken sluchového nervu, ztrátu tzv. aferentního spojení a dysfunkci sluchové kůry, které mohou být zodpovědné za mnoho problémů, například potíž se sluchem v hlučném prostředí.
Stres a dopad na sluchový aparát
Jedná se o přelomové studie v oblasti biologie, které ale nebyly publikovány v časopisech o audiologii, takže nějakou dobu trvalo, než se tyto studie prosadily.
Zjednodušeně řečeno probíhá zmíněný fyziologický proces následovně:
-
Stres způsobuje uvolňování stresového hormonu s názvem kortizol.
-
Prostřednictvím řady biochemických procesů vytváří kortizol vyšší koncentrace glutamátu v mozku a sluchové kůře.
-
Vysoké hladiny glutamátu mohou být ototoxické a mají za následek odumírání buněk a další sluchové problémy a dysfunkce. Částečně souvisejí vysoké hladiny glutamátu s ionty vápníku, které vstupují do buněk, což vede k depolarizaci buněk.
Poškození způsobené vysokou hladinou hluku je na molekulární úrovni obdobné jako poškození, které bylo způsobeno vysokou hladinou glutamátu ze zvýšeného stresu. Hladina zvuku a délka expozice hluku nebo hudbě jsou hlavními důvody ztráty sluchu způsobené hudbou a hlukem, ale stres může být významným sekundárním faktorem.
Příjmy umělců se často pohybují sotva na úrovni životního minima. Žijí tak v nejistotě, že nebudou mít na jídlo, nájem a další životní potřeby. Přestože pro ně mohou být jejich hudební vystoupení obohacující, přináší i stres.
Prevence ztráty sluchu: téma duševního zdraví?
Je důležité zajistit nejlepší jednotnou verzi ochrany sluchu, která nebude mít negativní vliv na zážitek z hudby. Stejně tak je důležité oslovit problémy související se stresem. Týká se to mimo jiné potíží s tinnitem 2.
Je nesprávné předpokládat, že tinnitus, který pociťuje 75letá osoba s významnou ztrátou sluchu, je stejný jako tinnitus, jaký zažívá 20letý člověk, který má v podstatě normální periferní sluchovou funkci. U těchto mladších pacientů je zapotřebí poradenství a terapie zaměřená na zvládání stresu 1.
Snížení stresu může mít mnoho podob a neexistuje jeden přístup, který by byl nejlepší pro každého. V Kanadě existují programy a služby pro hudebníky, které se zabývají snížením stresu i tématem financí. Dvě webové stránky hudebních klinik v Kanadě (www.MusiciansClinicsOfCanada.com a www.MusiciansClinics.com) nabízejí také mnoho služeb, které se těmito problémy zabývají. Doporučení k lékaři a/nebo jinému odborníkovi na duševní zdraví je pro zdravý sluch některých hudebníků zcela zásadní.
Stres je mnohovrstevnatý fenomén a má obrovský dopad na lidské tělo, mimo jiné i na sluchovou funkci. Profesní skupiny, jako jsou hudebníci, jsou vystaveny mnoha specifickým zdrojům stresu (společenským i finančním), a proto jsou v této oblasti potřeba komplexní řešení.
Reference:
-
Basso, L., Boecking, B., Nef, P., Brueggemann, P., Peters, E.M.J., and Mazurek, B. (2022). Hair‑cortisol and hair‑BDNF as biomarkers of tinnitus loudness and distress in chronic tinnitus Nature.com/Scientific Reports, 12:1934 |https://doi.org/10.1038/s41598-022-04811-0
-
Chasin, M. Two flavors of tinnitus. Hearing Review, Back to Basics, Oct. 2023.
-
Chong, J. (2019). Musicians’ Health Problems: A Psychophysiological Approach, Chapter 5 in Elson, L.E. (Ed). Performing Arts Medicine, 1st Edition. Elsevier: St. Louis, MO. ISBN#978-0-323-66212-3.
-
Cottrell, K., and Chong, J. (2022) Impact of medical cannabis on recovery from playing-related musculoskeletal disorders in musicians: An observational cohort study. Poster in the proceedings of Canadian Pain Society, and proceedings of Performing Arts Medicine Association Symposium. https://static1.squarespace.com/static/647911b8655ff578fecb5b7d/t/64873b453aea7532170f7ca1/1686584137142/Musicians+Clinics+Cannabis+Research+Presentation.pdf
-
Hörmann, H., Mainka, G., and Gummlich, H. (1970) Psychological and physiological reactions to noise of different subjective valence (TTS and EMG. doi: 10.1007/BF00424556
-
Lindgren F., and Axelsson A. (1983). Temporary threshold shift after exposure to noise and music of equal energy. Ear Hear. Jul-Aug; 4(4):197-201.
-
Miller, A.H., Maletic, V., and Raison, C.L. (2009). Inflammation and its discontents: the role of cytokines in the pathophysiology of major depression. Biol Psychiatry, May 1;65(9):732-41. doi: 10.1016/j.biopsych.2008.11.029.
-
Szydlowska, K., and Tymianski, M. (2010). Calcium, ischemia and excitotoxicity. Cell Calcium. Feb;47(2):122-9. doi: 10.1016/j.ceca.2010.01.003.
-
https://www.ncsl.org/health/state-medical-cannabis-laws#:~:text=Medical%2DUse%20Update,medical%20use%20of%20cannabis%20products. (uploaded March 3, 2024)
Poznámka redakce – evropský kontext:
V roce 2023 zveřejnila Evropská komise Report o tělesném a duševním zdraví umělců a profesionálů v hudebním sektoru. V reportu je tematizována specifická zátěž, kterou hudebníci zažívají i způsoby řešení, které se v jednotlivých evropských státech osvědčily. Jedno z doporučení uvádí, že by měla být psychoterapie pro hudebníky finančně dostupná. Celý dokument najdete zde.
O autorovi: Marshall Chasin, AuD, je audiolog, který se věnuje výzkumu sluchu na hudebních klinikách v Kanadě. Přednáší na University of Toronto a Western University. Je autorem více než 200 článků a 7 knih včetně Hudebníci a prevence ztráty sluchu (Musicians and the Prevention of Hearing Loss). Dr. Chasin získal mnohá ocenění včetně stříbrné jubilejní ceny královny Alžběty II za rok 2012 za službu Kanadě. Vyvinul aplikaci s názvem Temporary Hearing Loss Test app. |
Autor: Marshall Chasin
Zdroj: Hearinghealthmatters.org - Music and Stress, 4. 3. 2024
Přeložila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s., redakčně kráceno a upraveno
Ilustrační foto: Shutterstock.com