Festival Mezipatra zahájí film dotýkající se vztahu neslyšící matky a slyšící dcery
Queer festival Mezipatra přinese i pohled do života neslyšících lidí
5. listopadu 2025Festival Mezipatra zahájí film dotýkající se vztahu neslyšící matky a slyšící dcery
26. ročník queer filmového festivalu Mezipatra letos představí 26 celovečerních a 49 krátkometrážních snímků. O cenu hlavní poroty se utká 10 celovečerních filmů z různých koutů světa. Zahájení pražské části festivalu proběhne 6. listopadu v kině Lucerna a jeho součástí bude projekce snímku, který se dotýká i problematiky sluchového postižení.
Rakouský snímek Když se bojíš, dej si srdce do pusy a usměj se (Wenn du Angst hast nimmst du dein Herz in den Mund und lächelst) je jedním z desítky celovečerních filmů v hlavní soutěži Mezipater. Debutující režisérka Marie Luise Lehner si za tento počin odvezla z Berlinale Cenu poroty Teddy Award. Film se soustřeďuje na životní proměnu dvanáctileté Anny, která žije se svou neslyšící matkou v chudší části vídeňského sídliště.
Annin život právě prochází proměnou – nastupuje do nové školy a po letech, kdy sdílela s matkou jednu postel, konečně získává vlastní místo v obýváku, zatímco její matka znovu objevuje možnost navazovat nové vztahy.
Film je oslavou odlišnosti a věnuje se také tématům sluchového postižení a předsudků. Queer existence je v něm součástí každodenního světa, péče a projevů solidarity.
Debutující režisérka Marie Luise Lehner s jemností a skvěle napsanými, přirozenými dialogy ukazuje, jak zásadní jsou respekt, porozumění a drobné činy.
Snímek je k vidění 6. 11. od 19 hodin v pražském kině Lucerna ve velkém sále, v neděli 9. 11. od 18:30 v Edison Filmhub v Praze a 18. 11. v od 18 hodin v kině Scala v Brně.
Když se bojíš, dej si srdce do pusy a usměj se ( FOTO: Filmový festival Mezipatra)
Další filmy z hlavní soutěže
Z Mexika přichází napínavá road movie Na útěku (En el camino), která získala cenu Queer Lion pro nejlepší LGBTQ+ film na Benátském filmovém festivalu. Diváctvo zavede do drsného světa řidičů kamionu, úzce spojeného s podsvětím i drogovým byznysem.
Mezi další očekávané snímky v hlavní soutěži patří psychologické drama Love Me Tender natočené podle románu francouzské spisovatelky Constance Debré. Hlavní hrdinka Clémence se vzdává kariéry a společenského statusu, aby se mohla naplno věnovat tvorbě, románkům se ženami i svému synovi. Harmonickou rutinu ale naruší nelítostný spor o opatrovnictví… Film byl uveden v Cannes, kde soutěžil o ceny Queer Palm a Un Certain Regard.
Záhadný pohled plameňáka (La misteriosa mirada del flamenco) zavede publikum do Chile 80. let. Vyprahlým hornickým městečkem se šíří záhadná nemoc, která se prý přenáší pohledem z očí do očí. Lidia, dvanáctiletá dívka ze svérázné queer rodiny, se rozhodne pátrat po pravém původu choroby sužující ty, kteří si dovolí milovat. Za svůj debut, v němž se potkává magický realismus, absurdní humor i westernové prvky, získal režisér Diego Céspedes hlavní cenu soutěže Un Certain Regard na festivalu v Cannes a cenu za nejlepší latinskoamerický film na festivalu v San Sebastián.
Queer filmový festival Mezipatra proběhne v Praze od 6. do 13. listopadu a v Brně od 14. do 21. listopadu. Program festivalu můžete sledovat zde.
Připravila: Lucie Křesťanová, zdroj: Mezipatra.cz
Foto: Filmový festival Mezipatra






