Začátky komunikace v rodině přibližuje paní Žaneta Kastlová
Festival Jeden svět letos umožní zavítat i do mysli nenarozeného dítěte
10. března 2025Informace o festivalových filmech a jejich přístupnosti pro neslyšící diváky
Dvacátý sedmý ročník filmového festivalu o lidských právech Jeden svět (12. 3. až 27. 4.) nabídne 84 dokumentů, 11 fikcí, 9 imerzních filmů a 14 snímků pro základní a střední školy. Proběhne nejen v Praze, ale i v dalších 56 městech po celém Česku. Diváci se mohou těšit na tradiční soutěžní i nesoutěžní sekce. Filmy v hlavním pražském programu mají české a anglické titulky, vybraný program je také simultánně přepisován a tlumočen do českého znakového jazyka. Všechny informace o přístupnosti filmů pro neslyšící a nedoslýchavé diváky jsou uvedeny na webu festivalu a také na facebookové stránce Jeden svět pro neslyšící.
V Praze festival zahájí snímek Vzpomínky plné přízraků režiséra Anase Zawahriho. Melancholická esej zachycuje současný obraz kdysi prosperujícího syrského města Homs, které se vlivem války proměnilo v ruiny.
Mezinárodní soutěž nabídne snímky z celého světa, jež referují o aktuálním světovém dění a palčivých společenských otázkách. Dokument Návštěvník zavede na polsko-běloruskou hranici, kde polské ozbrojené složky každý den masakrují migrující z Blízkého východu. Vizuální báseň Co hory přináší následuje cestu dvou kurdských pašeráků, kteří na hranicích mezi Irákem a Íránem riskují životy kvůli nutnému výdělku. Ve snímku Pan Nikdo proti Putinovi sledujeme nečekaného hrdinu, a sice zaměstnance školy na ruském maloměstě, který se vzepře postupné radikalizaci a militarizaci své instituce.
Česká soutěž již tradičně přináší pestrý výběr domácích projektů, které tematicky přesahují hranice České republiky. Hned pět snímků bude na Jednom světě uvedeno ve světové premiéře. Jedním z nich je i dokument Má země v nedohlednu zachycující příběh venezuelské rodiny Sikorových, která se prostřednictvím repatriačního programu vrací k českým kořenům.
Intimní studii nabízí celovečerní snímek Ta druhá. Zatímco její vrstevnice řeší hlavně maturitu, vztahy a své plány do budoucna, osmnáctiletá Johana musí skloubit vlastní sny s péčí o mladší sestru Rozárku. Ta druhá nabízí citlivý pohled do života tzv. skleněných dětí – zdravých sourozenců dětí se zdravotním znevýhodněným, v případě Rozárky s formou autismu, kvůli které si vyžaduje nepřetržitý dohled svého nejbližšího okolí.
Kategorie Máte právo vědět dává každoročně prostor příběhům, které by jinak zůstaly neviděné. Letošní výběr umožní nahlédnout do čínských továren v Etiopii nebo křesťanské egyptské komunity a zavítá i do současné Gazy. Právě zde vznikl Snímek Gaza v bodě nula, pásmo dvaadvaceti krátkých filmů různých autorů/ek, kteří/ré zprostředkovávají každodennost války očima hrajících si dětí i dospělých bojujících o humanitární pomoc.
Snímek Noc není věčná sleduje Rosu a Nanfu, mezi kterými se po emigraci do Spojených států amerických vytváří ideologická propast – a to i navzdory skutečnosti, že je spojují demokratické hodnoty.
U příležitosti ocenění ukrajinské novinářky Viktorije Roščynové lidskoprávní cenou Homo Homini festival přináší zvláštní uvedení snímkuViktorijina poslední reportáž. Viktorie se vydala na Ruskem okupovaná území natočit reportáž, ale v srpnu roku 2023 zmizela a až z ruského dopisu se její otec v říjnu 2024 dozvěděl, že Vika zemřela při převozu z jednoho ruského vězení do druhého.
Imerzní filmy
Soutěž imerzních filmů prezentuje snímky reflektující různorodá lidskoprávní témata. Jeden svět se těmto interaktivním projektům věnuje již od roku 2014 a stal se prvním českým festivalem, který představil samostatnou kategorii zaměřující se na filmy ve virtuální realitě. Imerzní filmy přinášejí publiku specifické poznání, často založené na sdílení přímé zkušenosti. V imerzních filmech se také dostáváme do stavů, jež přesahují každodenní život – nebo si na ně nepamatujeme. Letos soutěž nabídne devět lidskoprávních děl, jež divácký zážitek obohatí o iluzi přímé zkušenosti a zprostředkují jinak nedosažitelné zážitky. Spirituální Perinatální snění umožní zavítat do mysli nenarozeného dítěte a znovuprožít klíčové období rámované početím a porodem. Prostřednictvím vizuálních a zvukových prvků představuje rané zážitky plodu, včetně kontaktu s pokožkou a prvních interakcí s okolním světem.
Snímek Adresa neznámá: Fukušima dnes přenáší diváky do současné Fukušimy, kde přeživší katastrofy z roku 2011 stále čelí jejím dlouhodobým následkům. Pomocí volumetrického snímání a fotogrammetrie vzniká sugestivní poetický zážitek pracující s barvitou, ale rozpadavou realitou. Propojuje osobní příběhy s otázkami komunity, ekologie a identity, ocitáme se v prostoru, kde se vzpomínky na ztracené domovy prolínají s obrazy opuštěné krajiny poznamenané radiačním nebezpečím. Skutečné místní obyvatelstvo sdílí své pohledy na to, co pro ně znamenal domov, a jak ho lze nově definovat ve světle zásadní životní ztráty. Dokument je vizuálně podmanivou meditací o odolnosti, lidskosti a hledání smyslu v životě po katastrofě.
V opuštěném donbaském domě diváci prostřednictvím hororových prvků uvězní Vytržení II – Portál, kruté svědectví o ruské okupaci Ukrajiny a zármutku pramenícím ze ztráty domova.
Z loňské besedy po filmu La Singla
Nesoutěžní kategorie
Vedle čtyř tradičních soutěžních sekcí nabídne Jeden svět rovněž sedm nesoutěžních kategorií: Slovenská cesta, Rodinné sítě, Ženský pohled, Mužské existence, Ekosystémy, Hledání svobody a Hranice komunit.
V sekci Ekosystémy festival přiblíží maorskou kulturu i traumatickou historii snímkem Já jsem řekou, řeka je mnou, který vzdává poctu posvátnému vodnímu toku Whanganui, nejdelší řece Nového Zélandu. Novozélandský parlament jí přisoudil status živoucí osoby s vlastními právy a povinnostmi. Kdo jí ublíží například znečišťováním, musí počítat s vážnými postihy.
Dokument Poslední expedice z kategorie Ženský pohled se vydává do minulosti a sleduje těžkosti, se kterými se potýkala slavná horolezkyně Wanda Rutkiewicz, silná, cílevědomá žena, která vstoupila do tehdy převážně mužského světa vysokohorských expedic.
Ve filmu Otázka budoucnosti zakusíme ostrou deziluzi současných maturujících, kteří houfně volí jednosměrnou cestu do zahraničí, protože v rodné zemi nevidí perspektivu. Té se snažila pomoct pěti lety své služby Zuzana Čaputová.
Film Muži mlčí je vtipnou i mrazivou sondou do očekávání kladených společností na muže i ženy a obtížnosti jejich prolamování.
Festival láká také pestrou nabídkou debat různých formátů.
Přístupnost filmů a debat pro neslyšící
Festival Jeden svět chce být co nejvíce přístupný pro všechny diváky a divačky bez rozdílu. Během festivalu nabízí publiku různá opatření, aby si každý mohl program opravdu užít. Pro neslyšící a nedoslýchavé diváky jsou již tradičně zpřístupněny nejen snímky, ale také některé besedy. Jejich výběr mohla komunita sama ovlivnit hlasováním.
Simultánní přepis besedy po filmu
Všechny filmy v regionech a v rámci Pražských ozvěn jsou v původním znění s českými titulky. Vybrané filmy mají české popisné nebo anglické titulky. Jediné projekce bez titulků jsou Relaxované projekce. V Praze jsou vybrané debaty tlumočeny do českého znakového jazyka (ČZJ) a opatřeny simultánním přepisem do českého jazyka. Dětské filmy jsou s českým dabingem.
Informace o filmech s audiopopisem a případném tlumočení debat do českého znakového jazyka naleznete v detailu jednotlivých projekcí měst či ozvěn (viz piktogramy).
Simultánní přepis
-
Aktuální přepis najdete v době programu vždy na stejném odkazu: Simultánní přepis festivalu Jeden svět.
-
Vybraný program hlavní části festivalu v Praze simultánně přepisujeme do českého jazyka.
-
Simultánní přepis bude probíhat v online prostředí Text on tap.
Popisné titulky (SDH)
-
České popisné titulky popisují zvuky, ruchy nebo označují mluvčího.
-
V Denním programu najdete filmy s popisnými titulky pomocí piktogramu SDH.
Anglické titulky (EN)
-
Projekce s anglickými titulky jsou označeny zkratkou EN.
Relaxované projekce (R)
-
Projekce mají tlumené osvětlení sálu a tišší zvuk filmu.
-
Během projekce se můžete pohybovat po sále a konzumovat vlastní občerstvení.
-
Projekce jsou obzvlášť přístupné pro lidi s mentálním postižením, lidi s obtížemi v soustředění nebo lidi s epilepsií.
-
Relaxované projekce jako jediné nemají žádné titulky.
Informace v českém znakovém jazyce
-
Zahájení a zakončení pražského festivalu a vybrané debaty jsou tlumočeny do ČZJ.
-
Akce tlumočené do ČZJ najdete v Denním programu označené piktogramem ruce.
-
Na festivalovém webu a facebookové stránce Jeden svět pro neslyšící zveřejňujeme informace o festivalu v českém znakovém jazyce.
-
Některá regionální města mají vybrané akce rovněž tlumočené do ČZJ. Informace o tlumočení do ČZJ v regionech najdete v Denním programu jednotlivých měst.
Kompletní program je dostupný na stránce Denní program. Vstupenky na jednotlivé projekce lze zakoupit online v síti GoOut, během festivalu také na jednotlivých projekčních místech.
Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět je už více než čtvrt století součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. |
Připravila: Lucie Křesťanová, šéfredaktorka magazínu Dětský sluch
Foto: Festival Jeden svět