Facebook YouTube Instagram

Mobilní aplikace pro zvládání tinnitu

31. ledna 2024

Existuje pomoc pro lepší zvládání tinnitu?

Mít tinnitus, tedy šelest nebo hučení v uších, bývá velmi nepříjemné a frustrující. Projevuje se jako zvonění, pískání, bzučení, sykot a další zvuky. Medicína v současnosti ve většině případů nezná lék ani prokazatelně účinný způsob pro úplné vyléčení tinnitu, ale existují léčebné postupy, které pomáhají tinnitus zvládat. Odborník může doporučit i medikaci na úlevu. Na webu Fakultní Thomayerovy nemocnice jsou konkrétně uvedeny látky zlepšující prokrvení (vasodilatační léky, gingko biloba), vitaminy a sedativa”.

 

V prvním kroku je důležité navštívit odborníka na sluch, který má zkušenosti s péčí o pacienty s tinnitem a konzultovat s ním veškeré potíže. Některým lidem pomáhají kompenzační pomůcky, jako jsou sluchadla zesilující zvuky, které je potřeba slyšet a dotyčný si pak méně všímá tinnitu. Dále existují zevní generátory šumu (tinnitus/sound maskers), které vytvářejí konstantní šum, který má pomoci blokovat tinnitus.

Na trhu se v posledních letech objevují mobilní aplikace, které mají uživatelům pomoci zvládat tinnitus. Vybrala jsem pro představu čtyři, které byly mezi nejvíce stahovanými a nejlépe hodnocenými. Nejedná se o kompletní seznam ani o spolupráci s žádným z výrobců.

V edukativních textech mobilní aplikace Resound Relief se uvádí čtyři druhy terapie, které se využívají při práci s tinnitem. První je terapie zvukem, která využívá vnějšího šumu, aby se změnilo vnímání nebo reakce pacienta na tinnitus. Tato terapie funguje na čtyřech mechanismech: maskování (překrytí vnímaného tinnitu), rozptýlení (odvedení pozornosti od tinnitu externím zvukem), zvyknutí si a neuromodulace (speciální zvuk má minimalizovat neurální hyperaktivitu považovanou za hlavní příčinu tinnitu). Druhá terapie, která je jmenována v aplikaci Resound Relief, je snižování stresu založené na pozornosti (MBSR –zkratka z anglických slov Mindfulness Based Stress Reduction). V jeho rámci se pacient nesnaží s tinnitem bojovat nebo jej potlačit, ale přijímat jej pomocí všímání si a uvědomování všeho, co vnímá. Zájemcům o MBSRV doporučuje ve své knize Mindfulness pro začátečníky její autor Jon Kabat-Zinn tyto tituly: Full Catastrophe Living (v češtině vyšlo pod názvem Život samá pohroma), Heal Thy Self (v češtině vyšlo pod názvem Neodvracej pohled), Coming to Our Senses nebo A Mindfulness-Based Stress Reduction Workbook.

Třetím v aplikaci zmiňovaným typem terapie je TRT (tinnitus retraining therapy), jejímž cílem je, aby pacient prostřednictvím edukace porozuměl svému tinnitu a měl větší kontrolu nad svými emocemi a reakcemi na tinnitus. Pacient se učí si na tinnitus zvykat jako na něco přirozeného a vědomě ho přehlížet. Čtvrtá terapie nese název PTM (progressive tinnitus management), která využívá principy TRT a klade větší důraz na individuální potřeby pacienta a jeho unikátní tinnitus.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Aplikace Resound Relief – většina obsahu zdarma, částečně v češtině

Zmíněná aplikace Resound Relief kombinuje zvukovou terapii, zklidňující cvičení, meditace a návody. Aplikace se dělí do čtyř složek: zvuky, které mají pomoci lépe zvládat tinnitus, nástroje pro odpočinek, poučení (edukativní texty k tinnitu) a poslední placená záložka s názvem My Relief” (Moje úleva – podpora”), která spočívá v možnosti vést si záznamy a vytvořit si osobní plán na zvládání tinnitu. Nabídka zvuků se skládá ze zpěvu ptáků, zvuků pralesa, podvodních zvuků, praskání ohně a kapek deště či šumění moře. Tyto základní zvuky mají časovač, pomocí kterého si lze nastavit, za jak dlouho se mají zvuky automaticky vypnout, což může být užitečné například při usínání. Dále jsou k dispozici další zvuky: 21 zvuků prostředí zahrnující zvuky přírodních živlů, zvířat, města i například domácího spotřebiče, dále 8 hudebních zvuků a 4 terapeutické zvuky, které sestávají z bílého, fialového, hnědého a růžového šumu.

Výhodou je, že je možné vrstvit přes sebe až 5 zvuků z této nabídky a hledat tak individuální sestavu zvuků, která je co nejvíce příjemná každému jednotlivci a která je nejvíce nápomocná právě pro jeho tinnitus. Nástroje pro odpočinek nabízejí několik typů základních meditačních cvičení a seznam příjemných věcí, ze kterých si uživatel může vybrat ty, které si chce předsevzít, že se jim bude každý týden věnovat (například trávit čas venku, naučit se novou dovednost apod.) a aplikace uživateli připomene, aby se jim věnoval. Většina obsahu aplikace je přístupná zdarma (kromě vytvoření osobního plánu) a většina textů je v češtině. Audio nahrávky (například meditační) jsou ale v angličtině. Je vhodná pro všechny osoby trpící tinnitem – k používání aplikace není nutné být uživatelem sluchadel. Je ale zároveň možné zvukovou terapii přenášet do kompatibilních wireless sluchadel.

 

Tonal Tinnitus Therapy – malý poplatek, v angličtině

Druhou aplikací, která může zaujmout, je Tonal Tinnitus Therapy, která má pomoci s tonálním tinnitem (trvá pořád nebo skoro pořád a pacient slyší zvuk o stálé a pravidelné frekvenci). Podle úvodních doporučení je vhodná pro pacienty s tinnitem o frekvenci nižší než 15 000 Hz. Dle popisku v aplikaci je založena na principech akustické neuromodulace. V aplikaci si uživatel nejdřív určí frekvenci tónu tinnitu a aplikace na základě toho vypočítá vhodné terapeutické tóny. Aplikace je v angličtině a po zkušebním období je placená – cena je 64,99 Kč a zaručuje licenci navždy.

 

Tinnitus Alleviator – placené, v angličtině

Další aplikace Tinnitus Alleviator app využívá zvukovou terapii a princip habituace, přivyknutí si na tinnitus. Cílem je, aby mozek začal vyhodnocovat tinnitus jako něco nedůležitého. Úvodní tipy doporučují poslouchat zvukovou terapii alespoň jednu hodinu denně po dobu jednoho měsíce každý den. Nevýhodou je, že aplikace nabízí zdarma pouze zkušební verzi na prvních 7 dní a následně je nutné si koupit licenci, která stojí 1 399,99 Kč za rok. Ve zkušební verzi jsem našla 12 základních zvuků a každý zvuk měl k sobě ilustraci laděnou v příjemném relaxačním duchu. V další sekci je přes tři desítky dalších zvuků z přírody, města apod. Zkušební verze obsahuje také vzdělávací texty o tinnitu, tři řízené meditace a dechová cvičení. Texty i audio záznamy jsou v angličtině. Obsahově mi osobně přijde podobná jako Resound Relief, která nabízí většinu obsahu zdarma.

 

Oto: Tinnitus and Sleep Therapy – nejdražší, ale také nejširší nabídka, v angličtině

Oto: Tinnitus and Sleep Therapy je další aplikace, jejímž cílem je pomoci uživateli zvyknout si na tinnitus. Nabízí nejrůznější techniky a nástroje včetně 5 až 10minutových edukačních audio záznamů. Na úvod uživatele přivítá informační video o tinnitu, ve kterém mluví lékař, který má sám tinnitus. Následně si uživatel vybere zvuk na pozadí ze čtyř variant: zvuková kulisa, hnědý šum, oceán nebo cikády. Uživatel zodpoví několik otázek o svém tinnitu a aplikace podle toho vyhodnotí jeho stádium tinnitu. Dále je vysvětlen princip habituace, v jehož rámci si mozek zvyká na tinnitus, až mu začne připadat jako něco běžného a skoro jej neregistruje. Tato aplikace je ze zmíněné čtveřice nejdražší. Zkušební verze je zdarma jen na 7 dní a následně stojí 3 699,99 Kč za tříměsíční program. Veškeré texty a videa jsou v angličtině. Aplikace uvádí, že nabízí personalizovaný program na 12 týdnů, neomezený koučink i individuální konzultaci s odborníkem, což ale není možné si vyzkoušet zdarma. Ve zkušební verzi jsou k dispozici edukační audio záznamy o tinnitu. Za výhodu považuji, že jsou opatřeny anglickými titulky – jiné aplikace mají často jen audio záznam bez možnosti sledovat věty zároveň v textu.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Tato aplikace nabízí také kurz v podobě audio záznamů o technikách z kognitivně behaviorální terapie a kurz, který se věnuje spánku. Dále obsahuje pestrou škálu technik zaměřených na zklidnění, soustředění a spánek, fyzické cvičení, mindfulness techniky, práci s dechem, práci se stresem, vizuální kontrolu (cvičení zaměřené na kontrolu reakcí na tinitus prostřednictvím představování si jeho tvaru) i příběhy lidí, kterým se podařilo si zvyknout na tinnitus a mnohé další. Stejně jako aplikace Resound Relief a Tinnitus Alleviator má z mého pohledu obdobnou nabídku zvuků, které si může uživatel pouštět.

 

Pokud máte dobré zkušenosti s nějakou aplikací zaměřenou na zvládání tinnitu, neváhejte nám napsat na e-mail ~.qk1196LTqo-caq%eHmYW7r, rádi článek doplníme o vaši zkušenost. Používání všech aplikací doporučujeme konzultovat s vaším lékařem.

 

Přehled příčin tinnitu najdete v článku Proč máte tinnitus?

 

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

 

Zdroje:

Diagnostika a léčebné přístupy k tinnitu

FTn.cz- Tinnitus, 2016 - 2024

Jon Kabat-Zinn - Mindfulness pro začátečníky, Portál, Praha, 2022

Resound.com - Aplikace Resound Relief app, 2021

Signia.net - Vyvracíme mýty o tinnitu a jeho příčinách, 29.9.2021

Texty v aplikaci Resound Relief app k datu 23. 1. 2024

Texty v aplikaci Tonal Tinnitus Therapy k datu 23. 1. 2024

Texty v aplikaci Oto: Tinnitus Alleviator app k datu 23. 1. 2024

Texty v aplikaci: Tinnitus and Sleep Therapy k datu 23. 1. 2024

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.