Facebook YouTube Instagram

Mezinárodní týden neslyšících 2023: Svět, ve kterém mohou neslyšící znakovat kdekoliv

19. září 2023

Zapojte se do letošního mezinárodního týdne neslyšících od 18. do 24. září

První mezinárodní týden neslyšících se slavil v roce 1958 v Římě. Od té doby je poslední týden v září věnovaný právě neslyšícím. Světová federace neslyšících (World Federation of the Deaf, WFD) tehdy pořádala první světový kongres a její představitelé se zasloužili o vznik mezinárodního týdne neslyšících a také Mezinárodního dne znakových jazyků, který byl oficiálně uznán rezolucí OSN v roce 2017 a připadá na 23. září.

 

Týden věnovaný neslyšícím slaví každoročně komunity neslyšících z nejrůznějších koutů světa. Organizuje se řada akcí a událostí. Často je celé září oslavou kultury Neslyšících a jejich práv. Při té příležitosti se šíří osvěta směrem k veřejnosti, zákonodárcům, odborníkům a dalším zainteresovaným stranám. Každý rok se vybírá nové téma, na které se zaměřují vzdělávací aktivity. Tím letošním je Svět, ve kterém mohou neslyšící znakovat kdekoliv.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Deklarace práv neslyšících dětí

WFD opět připravila témata na jednotlivé dny. První téma pro pondělí 18. září zní Deklarace práv neslyšících dětí. Valné shromáždění WFD na svém XIX. kongresu, který se konal tento rok v Jižní Koreji, schválilo Deklaraci práv neslyšících dětí. Deklarace obsahuje 10 bodů, které se týkají práv neslyšících dětí kdekoliv na světě. Cílem dokumentu je posloužit jako důležitý nástroj při prosazování práv neslyšících dětí. WFD vyzývá k tomu, aby si každý deklaraci přečetl a doporučuje ji využít při prosazování práv na lokální, národní i mezinárodní úrovni.

 

Volný překlad Deklarace obsahující zmíněných 10 bodů vám přinášíme na následujících řádcích:

 

  1. Všechny neslyšící děti, tak jako všichni lidé, se rodí svobodní a rovní s ostatními v otázce důstojnosti a práv.

  2. Všechny neslyšící děti mají právo na znakový jazyk. Národní znakový/é jazyk/y je jediným zcela dostupným jazykem pro neslyšící dětí od narození a dále.

  3. Právo neslyšících dětí na jejich národní znakový/é jazyk/y nesmí být porušeno.

  4. Všem rodičům, pečujícím a rodinným členům neslyšících dětí musí být poskytnuty instrukce zdarma v jejich národním/ch znakovém/ých jazyce/ích.

  5. Všechny neslyšící děti mají právo na multilingvální vzdělávání v jejich národním/ích znakovém/ých jazyce/ích a v jejich národním/ích psaném/ých jazyce/ích.

  6. Všechny neslyšící děti mají právo se učit o jazykové identitě a kultuře neslyšící komunity.

  7. Všechny neslyšící děti mají právo na ochranu před jazykovou deprivací. Neposkytnutí přístupu k národním/u znakovému/ým jazyku/ům všem dětem představuje diskriminaci.

  8. Všechny neslyšící děti mají právo na pozitivní vzory, které umí plynule národní znakový jazyk, včetně učitelů v rámci vzdělávání.

  9. Všechny neslyšící děti mají právo vyjádřit svoje pohledy na vše, co se jich týká.

  10. Všechny výše zmíněné body musí být zavedeny pro všechny neslyšící děti ihned a bez odkladu.

Originální znění Deklarace v angličtině včetně ilustrací naleznete na webu WFD zde.

WFD u příležitosti mezinárodního týdne neslyšících výzývá komunity po celém světe, aby ukázaly, jak pracují na tom, aby bylo dosaženo zmíněných práv. Například sdílením videí na sociálních sítích, pořádáním seminářů a událostí, které se zaměří na zmíněná práva včetně toho, co všechno zbývá udělat, aby bylo dosaženo práv pro každé neslyšící dítě. Dále WFD také vyzývá, aby každý vyjádřil Deklaraci podporu a podepsal ji zde.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Další témata

Pro druhý den oslav je stanoveno téma Vytváření kapacit po celém světě. Podle WFD nemají miliony neslyšících lidí na světě základní lidská práva. WFD proto založila projekt

60 Country, který má za cíl vybudovat kapacity v komunitách neslyšících po celém světě, zejména ve více než 60 členských státech OSN, které nemají národní sdružení neslyšících lidí.

Třetím tématem je Nic bez nás. Podle Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením mají vlády povinnost konzultovat s organizacemi neslyšících všechny záležitosti, které se neslyšících lidí týkají. V tento den je možné poukázat na spolupráci s neslyšící komunitou na nejrůznějších úrovních. Další téma zní Neslyšící lidé na pořadu dne, jehož smyslem je poukázat na dosavadní výzkumy o životě neslyšících lidí a znakových jazycích a na potřebu dalšího výzkumu. Dosáhnout práva na znakový jazyk pro všechny je pátečním tématem, které upozorňuje na to, že 60% států, které podepsalo Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením stále neuznalo národní znakový jazyk jako oficiální úřední jazyk. Ukotvení znakového jazyka v zákoně je podle WFD proces, který umožňuje větší povědomí o jazykových a kulturních právech neslyšících a dláždí cestu společenským změnám. V tento den je možné se zaměřit na sdílení toho, co uznání znakového jazyka v zákoně přineslo v komunitách zemí, kde k tomu již došlo.

Sobota 23. září je Mezinárodním dnem znakových jazyků a specifické téma dne nese název zaštiťující celý letošní týden: Svět, ve kterém mohou neslyšící znakovat kdekoliv. Odkazuje tím na vizi světa, ve kterém jsou neslyšící lidé považováni za součást přirozené škály lidské rozmanitosti a ve kterém jsou národní znakové jazyky oslavovány a používány všude jako součást národních společností. Na webu organizace se uvádí: WFD vyzývá všechny vlády, aby přijaly opatření, která zajistí, že alespoň 50 % dětí a mládeže bude znát svůj národní znakový jazyk, jakožto krok k budování společností, ve kterých mohou neslyšící lidé znakovat kdekoli.”

Závěr týdne bude ve znamení Budování inkluzivních neslyšících komunit. WFD vidí sílu v tom, že jsou neslyšící lidé v každé národnostní, kulturní, jazykové a etnické skupině a apeluje na neslyšící komunity, aby zajistily, že budou inkluzivní pro všechny neslyšící osoby.

Podpora od politických představitelů

WFD vybízí politické představitele a představitelky od místních samospráv po prezidentskou úroveň, aby se zapojili do výzvy Global Leaders Challenge a natočili video, kde by v národním znakovém jazyce vyjádřili téma mezinárodního týdne neslyšících v tomto roce: Svět, ve kterém mohou neslyšící znakovat kdekoliv.

 

Další možností, jak se zapojit, pokud působíte v nějaké veřejné funkci nebo spravujete budovu, je nasvítit objekt modrou barvou na znamení oslavy Mezinárodního dne neslyšících.

 

Více informací o oslavách i výzvách najdete na webu WFD a jejich Facebooku.

 

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených

Zdroj: WFD.org

Fotografie: Shutterstock.com

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.