Facebook YouTube Instagram

TOP 10 na portálu v roce 2022

30. ledna 2023

Které články na portálu patřily loni mezi 10 nejčtenějších?

Blíží se závěr ledna, většina bilancování už je za námi. Ale možná právě nastal ideální čas se podívat na to, zda vám neunikly nejoblíbenější články minulého roku. Ty, které se probojovaly do nejčtenější desítky, jste vybrali vy, naši čtenáři a čtenářky. Která témata vás zaujala nejvíce?

 

  1. Mohou neslyšící lidé řídit auto?

Samozřejmě, že mohou, ale článek přináší i zkušenosti neslyšících řidičů a řidiček. V anketě nám sdělili, zda se setkali s překážkami při získávání řidičského průkazu a jestli mají nějak speciálně upravené auto. Dočtete se i to, zda kvůli ztrátě sluchu pociťují za volantem nějaké komplikace.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

  1. Byl vám zamítnut příspěvek na péči nebo jiné dávky? Jak se můžete bránit?

Příspěvek na péči může být pro rodiny s dětmi, které mají nějaké postižení, velmi zásadní. Běžný žadatel nemusí vědět, co všechno lze dělat, když mu je příspěvek zamítnut.

Ing. Ivana Gruberová z Ministerstva práce a sociálních věcí proto připravila přehled cest, jaké lze využít. Nechybí ani vysvětlení termínů, abychom se v nich neztratili. Dozvíte se vše potřebné o odvolání, podnětu k přezkumnému řízení či správní žalobě. Text odkazuje i na rozsudky v konkrétních případech.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

  1. Válka na Ukrajině a neslyšící

Invaze Ruska na ukrajinském území velmi zasáhla i české prostředí. Přinesli jsme vám oficiální zprávu od Ukrajinské společnosti pro neslyšící (UTOG) i reakce mezinárodní komunity neslyšících. Shromáždili jsme ty nejdůležitější kontakty, kde lze pomoc získat nebo nabízet. V CDS Tamtam jsme také sami rychle zareagovali a začali nabízet služby pro rodiny ukrajinských uprchlíků s neslyšícími dětmi. Poskytování těchto služeb nadále pokračuje. Dlouhodobě jsme v kontaktu s internátní školou pro neslyšící v Chustu, kam se přesunuly děti z dětských domovů z válkou zasažených měst. Zorganizovali jsme pro ně sbírku a následně nakoupili věci, které nutně potřebovaly.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

  1. Jednostranná hluchota a školní prostředí

Někdy lidé neslyší jen na jedno ucho. Tomuto tématu se na rozdíl od oboustranné ztráty sluchu nevěnuje taková pozornost. Přitom může jednostranná hluchota souviset mimo jiné s bolestmi hlavy nebo opožděným vývojem řeči a jazyka. Vybrali jsme proto nejdůležitější postřehy z diplomové práce Mgr. Kláry Brýdlové o tom, jak děti s jednostrannou hluchotou podpořit ve škole a jak s nimi správně komunikovat.

Ilustrační foto - Pixabay.com

  1. Ve foniatrii obzvlášť potřebujeme získat důvěru dětského pacienta

Navštěvují ji pacienti různého věku a chtějí lépe slyšet. Děti přicházejí s rodiči, kteří doufají, že další vyšetření ztrátu sluchu nepotvrdí, nebo alespoň zmírní. Často ale výsledek není takový, jak by si přáli a je zapotřebí další odborné podpory. Proto se MUDr. Olga Bendová ve své práci s malými pacienty kromě lékařské vědy spoléhá i na funkční komunikaci jak s dítětem, tak i s celou jeho rodinou.

MUDr. Bendová

6.    Kniha Deaf Utopia

Úspěšný aktivista, producent, herec a model Nyle DiMarco se ve své nové autobiografii svěřuje, jak vyrůstal a jaké byly začátky jeho kariéry. Prostupování jeho životní cesty s dědictvím vyprávění Neslyšících, které mu od malička předávali jeho neslyšící vzory, samozřejmě není náhodné. DiMarco věří, že se skrze příběhy utváří pospolitost komunity a vědomí vlastní identity. A obojí je stěžejním tématem této úchvatné knihy. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, nechte se nalákat naší ochutnávkou v článku a následně si jí můžete vypůjčit v knihovně Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených (ICRPSP).

DiMarco na TEDx Talk v roce 2018

  1. Dva filmy o neslyšících nominované na Oscara

Drama CODA (V rytmu srdce) a dokument Audible (Slyšitelně) upoutaly kritiky i diváckou veřejnost. Vítězný snímek CODA si odnesl dokonce tři sošky. Připomeňte si zajímavosti o filmu včetně castingu, příběhových linek i zákulisních informací. Neslyšící herečka Marlee Matlinová, ztvárňující jednu z hlavních rolí, nedobyla Hollywood poprvé a nejspíš ani naposled. Jak a proč zabránila tomu, aby jejího hereckého partnera, postavu neslyšícího muže, hrál slyšící herec? A jaký byl její projev při přebírání Oscara?

 

Oscara si odnáší Troy Kotsur za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, čímž se stal prvním neslyšícím mužem, který tuto cenu vyhrál

  1. Zkušenosti rodičů se získáváním příspěvku na péči

Proč někde přiznávají příspěvek bez problémů a jinde to nejde, nebo jen s velkými obtížemi? To je asi nejčastější kritika ze strany žadatelů o tento typ příspěvku. Zkušenosti, o které jste se s námi v anketě podělili, to potvrzují. Příspěvek je podle ankety nejčastěji použit na úhradu nákladů na dopravu a na opravy a údržbu kochleárního implantátu. Prostředky se také často využívají na logopedii a výukové pomůcky či pobyty.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

  1. Ve Fakultní nemocnici Motol se slavilo 30 let kochleárních implantací u dětí. Tamtam byl u toho

Pokud jste konferenci nestihli, nevadí. Máme pro vás výtah toho nejdůležitějšího. Odborníci a odbornice z foniatrie, chirurgie, psychologie, logopedie, inženýrství a sociální práce, ale i sami uživatelé a uživatelky kochleárních implantátů se na akci ohlédli za 30 lety implantací dětí v České republice. Program, kromě výsledků třicetiletého úsilí, nabídl i zajímavý pohled na budoucnost v této medicínské oblasti. Centrum pro dětský sluch Tamtam má za sebou také více než 30letou historii a bylo po celou dobu rozvoje implantací v ČR u toho. Stálo a stále stojí po boku rodičům a jejich dětem, kteří procházejí procesem implantace, a pomáhá jim při následném rozvoji komunikace.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

  1. Specifika práce v rodinách dětí s lehčími vadami sluchu

Jaké výzvy zažívají děti s lehčí vadou sluchu a jejich rodiny? Které tlaky a překážky jsou typické pro děti, jimž byla vada sluchu diagnostikována poměrně brzy? A jak je to naopak u dětí s pozdní diagnostikou? Jaká bývá situace dětí s dalšími vývojovými obtížemi? PhDr. Iva Jungwirthová sdílí svoje zkušenosti z praxe poradkyně rané péče.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

 

 

Bonus na závěr – 3 inspirativní neslyšící ženy

 

  1. Barbie se sluchadlem

Na našem Facebooku vás v minulém roce velmi zaujal příspěvek o nové panence Barbie, která má sluchadla. Její ambasadorkou je neslyšící herečka Rose Ayling-Ellisová, která k tomu řekla: „Je velmi důležité, aby děti mohly samy sebe vidět reprezentované v hračkách, se kterými si hrají. Když jsem byla malá, dokreslovala jsem svým panenkám Barbie sluchadla, aby vypadaly jako já. Takže jsem nadšená, že Mattel vydává více panenek, které povzbuzují děti, aby přijaly své odlišnosti."

Barbie_Rose

2.   První neslyšící režisérka opery Jenny Sealeyová

Jak je možné, že operu režíruje neslyšící žena? Jak vznikal zcela nový umělecký formát, ve kterém se propujuje hudba, akce, zpěv, titulky pro neslyšící a znakový jazyk? A které ženy stály u zrodu této inovativní produkce? Proč si jako námět vybraly zapomenutou, ale ve své době velmi úspěšnou nevidomou skladatelku Marii Terezii von Paradisovou? To všechno najdete v článku včetně komentáře Jenny Sealeyové, první neslyšící režisérky opery, která se postavila do čela projektu.

Momentka ze zkoušky- Režisérka Jenny Sealey (vpravo), Chandu Gopalakrishnan, Gemma Scott, Bethan Langford. Foto-Henri T

3.   Helen Kellerová, jak ji nejspíš neznáte

Autobiografie slavné Helen Kellerové s názvem Příběh mého života má nové vydání. Zjistěte víc o ženě, která žila bez sluchu a zraku a zbořila předsudky o tom, co může žena s handicapem dokázat. Zjistěte, v čem se liší známý obraz o Helen Kellerové od skutečnosti a jak to souvisí s ableismem. I tuto knížku si můžete půjčit v naší knihovně ICRPSP.

Helen Keller se svým teriérem Phizem (1902)

 

Připravila: Lucie Brandtlová, publicistika Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.

Fotografie: Shutterstock.com, Pixabay.com, Abc.com, Mattel.com, Henri T., Copyright ©American Foundation for the Blind, Helen Keller Archives, AFB.org

Sociální sítě

Zůstaňte s námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Partneři

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. Ministerstvo zdravotnictví České republiky Včasná pomoc dětem Nadace Sirius Úřad vlády České republiky Nadace Jistota Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.