Jak se žije rodinám s neslyšícími a nedoslýchavými dětmi v Evropě? A co tyto rodiny potřebují?
Česká reprezentace získala na deaflympiádě v Brazílii 8 medailí
20. května 2022Jaký kus cesty ušly deaflympijské hry od svého založení?
V neděli 15. května skončily letní deaflympijské hry, které se tentokrát konaly v brazilském městě Caxias do Sul, čímž se poprvé v historii stala latinskoamerická země hostujícím státem. Deaflympiády se zúčastnilo celkem 1638 mužů a 763 žen z více než 70 zemí. Soutěžilo se ve 21 různých disciplínách. Český tým si domů odváží osm medailí, z toho čtyři zlaté!
Jedná se o již 24. ročník úspěšných her, které se konají každé čtyři roky a účastní se jich pouze sportovci a sportovkyně se ztrátou sluchu. Založeny byly roku 1924, kdy se konala první sportovní akce pro neslyšící v Paříži. Za tímto nápadem stáli Eugène Rubens-Alcais a Antoine Dresse. Od svého počátku jsou hry organizované výborem ICSD (International Committee of Sports for the Deaf), který se tak blíží stoletému milníku své existence. Organizace po celou dobu rozvíjí svou tradici: „(...) zve neslyšící a nedoslýchavé špičkové sportovce a sportovkyně z celého světa s cílem se sejít nejen proto, aby se spolu v příslušných sportech utkali, ale také proto, aby vytvářeli přátelství mezi svými zeměmi.”, jak se uvádí na webu Deaflympics.com.
Logo 24. deaflympiády
ICSD je nejstarší sportovní organizací pro sportovce s handicapem a celkově druhá nejstarší multi sportovní organizace hned po olympijských hrách. Národní federace neslyšících musí splnit následující podmínku: mít alespoň 51 % neslyšících členů. Deaflympiáda je jednou z nejrychleji rostoucích událostí na světě a zásadní kulturní událostí. Přesto má v porovnání s jinými sportovními událostmi osob s handicapem mnohem menší pokrytí v médiích. Kromě letních existují i zimní deaflympijské hry. Paralympijské hry oproti tomu fungují samostatně a konají se vždy rok před deaflympiádou.
Podmínkou účasti na deaflympiádě je ztráta sluchu 55 dB a vyšší. Kompenzační pomůcky jako sluchadla a kochleární implantáty nesmí být během soutěže využívány. Zvuková signalizace je samozřejmě nahrazena vizuální.
Medailové úspěchy českých sportovců
Letošní výsledky a česká reprezentace
Záznamy jednotlivých utkání najdete na YouTube v rámci kanálu Xplay TV. Zdaleka největší úspěch letos sklidila ukrajinská reprezentace s celkovým počtem 138 medailí, z toho 62 zlatých. Českou republiku reprezentovalo v Brazílii 23 sportovců, 14 mužů a 9 žen. Získali celkem osm medailí, z toho čtyři zlaté. Za hod diskem si již podruhé odváží zlato Lenka Matoušková, která obhájila prvenství z minulého ročníku. V maratonu zvítězil Michal Stanovský. Tenista Jaroslav Šmédek se tentokrát stal dvojitým vítězem – v mužském singlu a ve čtyřhře po boku Kateřiny Blaščíkové. V supersprintu dvojic dosáhli na stříbrnou medaili Anna Pangrácová a Marek Spilka. Bronz si domů přiveze také teprve šestnáctiletá karatistka Barbora Vachoutová ze své první účasti na deaflympiádě, dále orientační běžci smíšené štafety Marie a Anna Pangrácovy, Marek Spilka a Jan Semerád. Spilka a Semerád vybojovali bronz spolu s Josefem Procházkou také ve štafetě mužů.
24. letní deaflympiádě se na stránkách portálu budeme i nadále věnovat. V dalším článku přineseme rozhovor s letošními medailistkami, Annou a Marií Pangrácovými.
Zdroje:
Facebook.com/CeskyDeaflympijskyTym
Připravila: Lucie Brandtlová, publicistka Informačního centra rodičů a přátel sluchově postižených, z.s.
Fotografie: Shutterstock.com, Český deaflympijský tým/ Český svaz neslyšících sportovců
Logo 24. letní deaflympiády: rok 2021 zůstal zachován kvůli loňské zrušené deaflympiádě